Opublikowany w Obozowisko, Wpisy tematyczne

A-ramowe schronienie.

Zaczynamy od zbudowania ramy, składa się ona z dwóch trójnogów. W wpisie o krześle z worka można zobaczyć jak zrobić trójnóg (http://bushcraft24.pl/?p=110   ) Trójnogi łączymy  górną poprzeczką na której będziemy mogli rozwiesić plandekę lub poncho. Poszczególne nogi wkopujemy w ziemię na głębokość nie większą jak 10cm. Teraz trzeba przygotować posłanie. Składa się ono z dwóch poprzeczek wchodzących w materiałowy rękaw. Naprężenie następuje samoistnie , trójnóg jest szerszy u dołu więc posłanie zblokuje się, tym samym napinając materiał. Na nasz rękaw działają  spore siły dlatego musi być wytrzymały, mu użyliśmy nylonu.Jeśli nie mamy odpowiedniego materiału, można zastosować poprzeczki drewniane albo wypleść ze sznurka „kratownice”.
 Na zdjęciu powyżej  widać , że musiałem razem z kolegą Mariuszem użyć podwójnych tyczek do rękawa. Nie mieliśmy odpowiednio grubych drągów dlatego tak zrobiliśmy. Ogólnie całą konstrukcje można by było wykonać z odrobinę grubszych tyczek, grubości nadgarstka były by idealne. Mariusz robił kiedyś taki typ posłania i schronienia używając dwóch drzew. Twierdzi , że znacznie szybciej  mu poszło niż z tym które robiliśmy i było stabilniejsze. Brzmi to logicznie, nic nie musimy wkopywać. Nie trzeba budować trójnogów, drzewa razem z drągami tworzą dwie litery A. Wygląda to tak jak na grafice poniżej.
Pomimo, że łóżko jest wygodne, to patrząc praktycznie, nie widzę szerokiego zastosowania tego w naszym klimacie. Może gdzieś na rozległych bagnach. Co innego w dżungli, gdzie nie śpi się na ziemi i jest pełno materiału z którego można takie łoże zrobić ( Liany, bambusy itd). Znalezienie tylu odpowiednich tyczek w polskich warunkach może być dość problematyczne. Jednak budowa tego to kolejne doświadczenie które pokazuje , że najlepiej sprawdzają się najprostsze rozwiązania dopasowane do środowiska w którym się przebywa.
Reklamy

2 myśli na temat “A-ramowe schronienie.

  1. Ciekawa koncepcja, jednak mając w pobliżu drzwa nie musimy robić trójnogów, możemy wykorzystać same drzewa, będa napewno mocniejsze i stabilniejsze a i przy okazji nie będzie potrzeby wycinki grubych gałęzi na budowanie konstrukcji i x-nascie metrów sznura, aby to wszystko połączyć. Takie rozwiązanie jak zaprezentowałes spełni swoją role jeśli chcesz nocować na polanie i w dodatku na podwyższeniu (co w naszych warunkach klimatycznych mija się z celem)pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s